Jak przygotować się do ciążyCiąża w planach? Przygotuj się do niej!

Jeśli planujemy ciążę, warto się do niej najpierw świadomie przygotować. Warto zadbać o wykonanie najważniejszych badań kontrolnych, wdrożyć leczenie dolegliwości, które tego wymagają, a także na przykład zaszczepić się przeciw chorobom, które są szczególnie groźne w okresie ciąży.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Zbadajmy krew, aby potwierdzić grupę i czynnik Rh. Sprawdźmy, czy nie mamy żadnych kłopotów z układem krwionośnym, czy serce pracuje prawidłowo, czy nie cierpimy na nadciśnienie – to szczególne istotne w przypadku ciężarnych. Wyleczmy zęby i wszelkie możliwe stany zapalne w naszym organizmie. Zrzućmy trochę kilogramów, jeśli jesteśmy osobami otyłymi. Odstawmy leki hormonalne, zacznijmy zażywać witaminy i kwas foliowy. Sprawdźmy również, czy i jakie choroby zakaźne przechodziłyśmy, czy jesteśmy zaszczepione przeciwko różyczce, czy nie chorujemy na żadną chorobę weneryczną. Ważne jest również, aby zorientować się nieco w historii chorób w rodzinie, prześledzić to przed wszystkim pod kątem chorób dziedzicznych, genetycznych, wad wrodzonych. Informacje te przydadzą się do wywiadu lekarskiego już w czasie ciąży.

Poród za 9 miesięcy? Przygotuj się do tego!

Jesteśmy już w ciąży, czas zatem rozpocząć sukcesywne przygotowania do porodu… Poza wszelkim badaniami okresowymi zlecanymi przez położnika (badania krwi, poziomu cukru, USG, etc.) przygotowania takie polegają na podjęciu szeregu ważnych decyzji. Po pierwsze, zaplanujmy sobie w miarę wcześnie to, gdzie i w jaki sposób poródma się odbyć. Trzeba wybrać nie tylko klinikę (lub opcję rodzenia w domu), ale także na przykład zastanowić się czy chcemy, by poród miał charakter rodzinny i odbywał się w towarzystwie męża, ojca dziecka, innych członków rodziny… czy może obecny ma być tylko personel medyczny. Warto zastanowić  się również, w jaki sposób chcemy rodzić – może klasycznie, a może w wodzie, ze znieczuleniem czy bez, z potencjalną ingerencją chirurgiczną czy bez niej. Już na tym etapie warto także podjąć decyzję o karmieniu piersią. Jeśli z jakichś powodów nie będziemy karmić dziecka naturalnie, należy od razu zgłosić to lekarzowi, aby tuż po porodzie podano nam stosowne środki farmakologiczne na powstrzymanie laktacji. W przygotowaniach do porodu pomaga oczywiście również uczestnictwo w zajęciach szkół rodzenia oraz rozmowy z kobietami, które poród mają za sobą, a są to jednocześnie doświadczenia na tyle świeże, że mogą być bardzo cenne dla ciężarnej zbliżającej się właśnie do momentu rozwiązania.